SILVER & METAL / Silver / Samovar + teservis 6878786
*
nr 687 8786
Samovar + teservis
6 parts, nickel silver, sheffield plate,
6 del, nysilver, pläter
Estimate:
300
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday Mars 21 2011
at 18:58:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/3 12:13:36
1
100 kr
20/3 22:46:24
2
150 kr
21/3 08:05:07
3
500 kr
21/3 15:59:05
4
550 kr
21/3 18:51:05
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter samovar silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
-
3365 ARM RING
Sterling silver, Rey Urban (1929-2015), Sweden. 19..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
3 juni at 20:36
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Auction ends
today
3 juni at 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 pieces, nickel silver. Length: 17-20,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:48
-
2031 BOX
silver, 1804, NL, gilded on the inside. Length: 10..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
3 juni at 18:09
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Length: 28 cm, weight: 62g b..//
Auction ends
today
3 juni at 18:46
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
today
3 juni at 19:37
*
Samovar + teservis
nr 687 8786
Samovar + teservis
6 parts, nickel silver, sheffield plate,
6 del, nysilver, pläter
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday Mars 21 2011 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/3 12:13:36 | 1 | 100 kr |
20/3 22:46:24 | 2 | 150 kr |
21/3 08:05:07 | 3 | 500 kr |
21/3 15:59:05 | 4 | 550 kr |
21/3 18:51:05 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter samovar silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
-
3365 ARM RING
Sterling silver, Rey Urban (1929-2015), Sweden. 19..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
3 juni at 20:36 -
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Auction ends
today
3 juni at 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 pieces, nickel silver. Length: 17-20,
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:48
-
2031 BOX
silver, 1804, NL, gilded on the inside. Length: 10..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
3 juni at 18:09 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Length: 28 cm, weight: 62g b..//
Auction ends
today
3 juni at 18:46 -
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
today
3 juni at 19:37